27.3 C
Nepal
Saturday, July 20, 2024

फाइनान्स कम्पनिको बिजोक- १० फाइनान्स कम्पनीले लाभाम्स बाड्न नसक्ने

नेपाल राष्ट्र बैंकबाट ग बर्गको लाइसेन्स प्राप्त फाइनान्स कम्पनीहरु मध्ये यस बर्ष धेरै कम्पनिहरुले लाभाम्स बाड्न नसक्ने भएका हुन । फाइनान्स कम्पनीहरिले प्रकासित गरेको बित्तिय विवरणहरुलाई केलाउदा यस्तो नतिजा देखिएको हो ।


नेप्सेमा सुचिक्रित फाइनान्स कम्पनिहरुमध्ये १० फाइनान्स कम्पनीले लाभाम्स बाड्न नसक्ने अवस्थामा रहेको देखिन्छ ।आज यिनै दश फाइनान्स कम्पनिहरुको चर्चा गर्दैछौ ।

सेन्ट्रल फाइनान्स ,जानकी फाइनान्स , मल्टिपर्पोज फाइनान्स ,पोखरा फाइनान्स कम्पनी लिमिटेड लगायतका कम्पनीहरुले लाभाम्स बाड्न सक्ने देखिन्न । यिनिहरुको लाभाम्स क्षमता जिरो देखी १.५ को बिचमा रहेको देखियो । त्यसैले यिनिहरुले लाभाम्स बाड्न सक्ने देखिन्न ।

त्यस्तै, नेपाल फाइनान्स , रिलायन्स फाइनान्स , बेस्ट फाइनान्स लगायतका फाइनान्स कम्पनिले पनि यो बर्ष लाभाम्स बाड्न सक्ने देखिन्छ । यि फाइनान्सको लाभाम्स क्षमता नकरात्मक रहेको देखिन्छ । यिनिहरुको लाभाम्स क्षमता माइनस १४ देखी माइनस २८ रहेको देखिन्छ ।

त्यस्तै, प्रोगेसिभ फाइनान्स , गोर्खा फाइनास , सम्रिद्धी फाइनान्स कम्पनी लिमिटेडको लाभाम्स क्षमता पनि नकरात्मक देखिन्छ । त्यसैले यिनिहरुले लाभाम्स बाड्न नसक्ने भएका हुन । यिनिहरुको लाभाम्स क्षमता माइनस ४३ देखी माइनस ५३ सम्म रहेको देखिन्छ ।

सबैभन्दा बढी लाभाम्स दिन सक्ने क्षमता मन्जुश्री फाइनान्स रहेको देखिन्छ । यसको लाभाम्स क्षमता ८.२२ रहेको देखिन्छ ।

त्यस्तै दोश्रोमा आइसीएफसी फाइनान्सको लाभाम्स क्षमता बढी रहेको देखिन्छ । जसको लाभाम्स क्षमता ७.८१ रहेको देखिन्छ ।


त्यस्तै गुहेश्वेरी फाइनान्सको ६.६ प्रतिसत लाभाम्स क्षमता छ भने श्री इन्भेस्ट्मेन्ट फाइनान्सको क्षमता ५.२७ रहेको देखिन्छ ।गूडविल फाइनान्सको लाभाम्स क्षमता पनि १.९९ रहेको देखिन्छ , त्यसैले यसले पनि खासै लाभाम्स दिने देखिदैन ।

यसरी हेर्दा यो बर्ष फाइनान्सहरुले लगानिकर्तालाई खुशी पार्न धेरै लाभाम्स दिन सक्ने देखिन्दैन । यि कम्पनीहरुको सबैभन्दा धेरै लाभाम्स ८ प्रतिसतदेखी थोरैमा माइनस ५३ सम्म रहेको देखिन्छ ।

(रिसर्भ रु हजारमा)

spot_img
Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here