21.9 C
Nepal
Friday, July 19, 2024

सेयर बजारको बारेमा १४ आश्चर्यजनक तथ्यहरू

सेयर र लगानीको बारेमा कुरा गर्दा कहिलेकाहीँ बोरिंग हुन सक्छ। त्यसैले हामीले सेयर बजार र यसको इतिहासको बारेमा सबैभन्दा आश्चर्यजनक तथ्यहरूको सूची तयार गरेका छौं।
एक ) २००५ मा, एक जापानी बैंकमा एक अनुभवहीन व्यापारीले J-Com स्टकको १ सेयर ¥ ६४०,००० मा बेच्ने प्रयास गरे। उनले संयोगवश ६४०,०००को शेयर प्रत्येक १ येनमा बेचे; यानिकी $ ५,००० को मूल्यमा $ ३ बिलियन मूल्यको सेयर बिक्री गरे भुलबस ।

दुई ) सोमालियामा एक ‘समुद्री डाकू स्टक एक्सचेन्ज’ छ जहाँ स्थानीयहरूले समुद्री डाकू गिरोहहरूको अपहरण गर्ने योजना तथा अभियानहरूमा लगानी गर्न सक्छन्।

तिन ) क्यालिफोर्नियामा क्याबालेरोस (स्पेनिश नाइट्स) को कारणले स्टक बजारलाई “भालु र बुल” नाम दिइएको थियो। क्याबालेरोहरूले क्यालिफोर्निया ग्रिज्लीहरूलाई साँढेहरूसँग लडाइँमा राखे। तिनीहरूले भालुहरू तलतिर घुमेको र साँढेहरू माथितिर झुन्डिएको देखे, यसले एनालोगी को काम गर्यो । त्यहिबाट बुल र बियरको नामाकरण भएको हो ।
चार ) रोनाल्ड वेन स्टिभ वोज्नियाक र स्टिभ जब्ससँगै एप्पलका तेस्रो सहसंस्थापक थिए। १९७६ मा, उनले कम्पनीको १०% सेयर $ ८०० मा बेचे। यदी उनले त्यो सेयर नबेचेको भए अहिले उनको १०% सेयर मुल्य बढेर $ 35 अर्ब भन्दा बढीको हुन्थ्यो।
पाच ) एप्पलको सीईओको रूपमा गिल अमेलियोको कार्यकालमा, एप्पलको स्टकको मुल्य धेरै घट्यो र १९९७ मा १२ वर्षको तल्लो स्तरमा पुग्यो जुन कम्तिमा आंशिक रूपमा एक अज्ञात पार्टी द्वारा एप्पल स्टकको 1.5 मिलियन शेयरको एकल बिक्रीको कारण थियो, जो पछि स्टीव जब्स भएको पुष्टि भयो। ।

छ) डच ईस्ट इन्डिया कम्पनी अस्तित्वमा पहिलो बहुराष्ट्रिय निगम थियो, जुन १६०२ मा सिर्जना गरिएको थियो। यो सेयर जारी गर्ने पहिलो कम्पनी हो र आज सबै निगमहरूको हजुरबुवा हो। शेयरधारकहरूको धेरै प्रभाव थिएन – कम्पनी यसको निर्देशकहरू द्वारा नियन्त्रित थियो। यद्यपि, शेयरधारकहरूले प्रशस्त पुरस्कार पाए। १७ औं शताब्दीमा वार्षिक लाभांश औसतमा १६% थियो।

सात) न्यूयोर्क स्टक एक्सचेन्ज सबैभन्दा परम्परागत मानिन्छ किनभने व्यापारीहरूले सूट र टाई लगाएको छैन भने एक्सचेन्ज प्रवेश गर्न सक्दैनन्।

आठ) औसतमा, बजार सेप्टेम्बरमा सबैभन्दा खराब प्रदर्शन गर्दछ भन्ने मान्यता ब्याप्त छ ।
नौ) तपाइँ सोच्न सक्नुहुन्छ कि लन्डन एक विशाल स्टक एक्सचेन्ज केन्द्र हो, हो सांघाई नम्बर दुई हो। NYSE ले प्रति महिना $ १,५२० बिलियन शेयरको व्यापार गर्दछ, जबकि सांघाईले $ १,२७८ बिलियन सेयरको व्यापार गर्दछ। लन्डन स्टक एक्सचेन्ज समूहले प्रति महिना $ १६५ बिलियन मात्र व्यापार गर्दछ।

दस) १९५४ मा, अर्थशास्त्री आर्मेन अल्चियनले स्टक बजारमा रासायनिक आपूर्तिकर्ताहरूको शेयर मूल्य हेरेर भर्खरै विकसित हाइड्रोजन बमको लागि गोप्य इन्धन के हो भनेर पत्ता लगाउन सक्षम भए।
एघार ) हामी सबैलाई .com बूम र बस्ट याद छ, र १९२९ वाल स्ट्रीट दुर्घटना बारे थाहा छ, तर वित्तीय बबल कुनै नयाँ कुरा होइन। १७११ मा फर्किंदा, साउथ सी कम्पनी एक विशाल बबलको केन्द्रमा थियो, जहा १७२० सम्मले शेयर मूल्यहरू घटेको थियो। यसअघि पनि, त्यहाँ ट्यूलिप उन्माद थियो – १६३७ मा, केही ट्युलिप बल्बहरू १० गुणाले बिक्री भइरहेको थियो।

बाह्र ) न्यूयोर्क स्टक एक्सचेन्जमा सबैभन्दा महँगो सेयर हो बर्कशायर ह्याथवे, जुन

२०००को अन्त्यमा $७१,०००

२००१को अन्त्यमा $ ७५,६००

२००२को अन्त्यमा $७२,७५०

२००३को अन्त्यमा $८४,२५०

२००४को अन्त्यमा $८७,९००

२००५को अन्त्यमा $८८,६२० प्रती सेयर मुल्य कायम भएको थियो ।
बर्कशायर ह्याथवे, वारेन बफेटको कम्पनी, हाल $१७०,००० प्रति सेयर भन्दा धेरै मुल्यमा बिक्री हुन्छ ।
तेह्र ) इन्टरनेट बबल र ग्लोबल फाइनान्सियल क्राइसिस (GFC) समावेश, क्रेडिट सुइस द्वारा 2010 को अनुसन्धान अनुसार, अष्ट्रेलियाले १९०० देखि २००९ सम्म विश्वमा सबैभन्दा राम्रो प्रदर्शन गर्ने शेयर बजार भएको छ।

चौध ) यदी १९८० मा $ १०,००० तपाईंसँग हुन्थ्यो भने २०१० सम्म यसको भ्यालु बढेर कती हुन्थ्यो हेर्नुस्
तपाईंको लगानी $२३४,३१९ हुने थियो यदी अस्ट्रेलियाली सेयरहरूमा लगानी गरेको भए- प्रति वर्ष ११% को रिटर्न ।
तपाईंको लगानी $१४५,०४०हुने थियो यदी नगद लगानी गर्नुभएको भए यानिकी फिक्स डिपोजीट आदिमा , प्रति वर्ष ९।३% को रिटर्न ।

तपाईंको लगानी $३६,३८३ हुने थियो यदी उपभोक्ता मूल्य सूचकांक अनुसार हिसाब गर्दा – प्रति वर्ष ४.४% को रिटर्न ।

हामी आशा गर्दछौं कि तपाईंले स्टक बजारको बारेमा यी रमाईलो तथ्यहरूको आनन्द लिनुभएको छ, तर कृपया ध्यान राख्नुहोस् कि बुद्धिमानीपूर्वक लगानी गर्दा अध्ययन , अनुसन्धान गर्नु जरुरी हुन्छ साथै पेशेवरहरूको सल्लाहलाई ध्यानमा राख्नुपर्छ।

spot_img
Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here